Ekonomi

Asya borsalarında satış odaklı bir trend gözlendi

IMF, Çin ekonomisine yönelik büyüme iddiasını bu yıl yüzde 5,4’e, gelecek yıl ise yüzde 4,6’ya çıkarsa da Çin’in önümüzdeki 5 yıldaki büyümesine ilişkin beklentilerin zayıf olması dikkat çekti.

IMF açıklamasında, “Orta vadede, üretkenlikteki zayıflık ve nüfusun yaşlanmasından kaynaklanan ters rüzgarlar nedeniyle büyümenin 2028 yılına kadar kademeli olarak yüzde 3,5 civarına düşeceği tahmin ediliyor.” ifadesine yer verildi. Kelime kullanıldı. Öte yandan Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kazuo Ueda, aşırı gevşek para politikalarına son vermek için reel fiyat artışlarının pozitife dönmesini beklemelerine gerek olmadığını belirtti. Analistler, bu durumda bankanın güvercin politikalardan vazgeçerek beklenenden biraz daha erken adım atabileceğini belirtti. Bugün Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,91 düşüşle 2.421 puana, Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,7 düşüşle 3.040 puana geriledi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,33 kayıpla 32.166 puandan kapatırken, dolar/yen paritesi yüzde 0,2 artışla 150,7 seviyesinde işlem gördü. Hindistan’da Sensex endeksi 64.960 puanda yatay bir seyir izlerken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,6 kayıpla 17.560 puanda bulunuyor.

haberbigadic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu