Sağlık

DSÖ’den kanser uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kanser vakalarında büyük artış olabileceği uyarısında bulundu.

IARC’nin Perşembe günü Cenevre’de yaptığı açıklamaya göre, kanser hastalarının sayısı 2050 yılına kadar 35 milyonu aşacak. Bu, 2022’deki vaka sayısına göre yüzde 77’lik bir artışa tekabül ediyor.

Kanser hastalarının sayısı neden artacak?

IARC, vaka sayısındaki artışın en önemli nedenlerini “Tütün ve alkol kullanımı, obezite, hava kirliliği ve çevresel risk faktörleri” olarak sıraladı.


Kanser hastalarının artmasında sigaranın etkisi var. Fotoğraf: R. Ben-Ari/abaca/picture Alliance

IARC açıklamasında, artan ve aynı zamanda yaşlanan dünya nüfusunun kanser hasta sayısındaki artışta etkili olacağı vurgulanarak, şöyle devam edildi: “Bu artış aynı zamanda insanların risk faktörlerine maruz kalmasına neden olan değişimle de ilgilidir. Bunların büyük bir kısmı da sosyo-ekonomik gelişmelerle ilgilidir.”

En ağır yükü kim taşıyacak?

Vaka sayısında en büyük artışın gelişmiş ülkelerde olacağı öngörülüyor. İddialara göre 2050 yılında bu ülkelerde 4 milyon 800 bin yeni vaka görülecek. Oransal olarak bakıldığında en büyük artış, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Gelişme Endeksi’nin (HDI) alt ucunda yer alan ülkelerde yaşanacak. yüzde 142’yi aşan bir oran. Ayrıca tahminlere göre bu ülkelerde kansere bağlı ölümler iki katına çıkacak.


Hava kirliliği de kanser vakalarının artışını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Fotoğraf: S. Ziese/blickwinkel/IMAGO

IARC Kanser İzleme Bölüm Lideri Freddie Bray, bu artışın getireceği yükün dünyanın farklı bölge ve ülkelerinde farklı şekilde hissedileceğini belirterek, “Kanser yükünü yönetmek için en az kaynağa sahip olanlar, en ağır yükü taşıyacaklar” dedi. kanser.”

AFP/DA,ET

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

alucraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu