Haber

Erdoğan coşkusu Almanya’da rahatsızlık yarattı

Recep Tayyip Erdoğan, seçimin ikinci turunda yeniden birinci cumhurbaşkanı seçildi.

Erdoğan, Almanya’da kurulan sandıkların yüzde 67,22’sini alarak çıktı. İlk turda yüzde 65.49 oy alan Erdoğan’ın oyu artırdığı görüldü.

Bu sonuç, söz konusu Avrupa ülkesinde yaşayan vatandaşlar tarafından coşkuyla kutlandı. Almanya sokaklarında Türk bayrakları ve Erdoğan afişleriyle konvoylar oluşturuldu.

Almanya’da gündemde Erdoğan coşkusu

Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Cem Özdemir, seçim sürecinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına destek verdi.

Türkiye’de karşıt tavrıyla tanınan Özdemir, Almanya sokaklarındaki kutlama görüntülerinden rahatsız oldu. Özdemir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, konvoy manzaralarına karşı bir dil kullandı.

“Konvoyların görüntüleri son derece rahatsız edici”

Alman Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi’nden Serap Güler, Bild’e ülke sokaklarındaki durumun rahatsız edici olduğunu söyledi:

Konvoyların görüntülerini son derece rahatsız edici buluyorum. Bunu nasıl değiştirebileceğimiz konusunda açık ve dürüst bir tartışmaya ihtiyacımız var.

“Erdoğan’ın bizden daha iyi ulaşabileceği Alman-Türkler var”

gülüyor, “Erdoğan’ın bizden daha iyi ulaşabileceği çok fazla Alman-Türk var. Bunun değişmesi gerekiyor.”ekledi.

Erdoğan’a oy verdi paniğe kapıldı: Göçü sınırlamalıyız

Alman Bundestag üyesi Thorsten Frei, “Göç dalgalarının yan etkilerini açık ve dürüst bir şekilde konuşmanın zamanının geldiğini” açıklayarak, şöyle devam etti:

Göçü daha iyi organize etmemiz ve sonunda sınırlamamız gerekiyor. Entegrasyon başarısız olursa ve paralel toplumlar ortaya çıkarsa, bu tüm toplumumuz için gerçek bir sorun haline gelir.

Bild, Almanya’da yaşayan Türklerin neredeyse üçte ikisinin yeniden Erdoğan’ı seçtiğini hatırlattı.

haber-suloglu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu