Haber

Güney Kore, Japonya’nın Dokdo/Takeshima adaları üzerindeki iddiasını protesto etti

Güney Kore, 5 yıllık savunma hedeflerini içeren raporunda Japonya’nın tartışmalı Dokdo/Takeshima adalarını yeniden talep etmesini “şiddetle” protesto etti.

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lim Soo-suk, Japon Savunma Bakanlığı’nın “Japan Defence 2023” adlı 5 yıllık savunma hedefleri ve programına ilişkin raporuna tepki gösterdi.

Sözcü Lim, Japonya’nın Japonya Denizi’ndeki (Doğu Denizi) tartışmalı Dokdo/Takesima adaları üzerindeki iddiasını tekrarlamasını “şiddetle” protesto ederek, Japonya’yı mükerrer iddiasını geri çekmeye çağırdı.

Bu iddianın Güney Kore’nin ihtilaflı adalar üzerindeki egemenliğine gelişigüzel bir etkisinin olmadığını vurgulayan Lim, Seul’ün bu konudaki provokasyonlara mutlaka karşılık vereceğini söyledi.

Bu adaların Güney Kore topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Lim, “Tokyo hükümetinin tekrarlanan haksız egemenlik iddialarını şiddetle protesto ediyor ve Tokyo’ya bu iddialarını derhal geri çekmesi çağrısında bulunuyoruz.” ifadeleri kullandı.

Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığı da Seul’deki Japon Büyükelçiliği Baş Müsteşar Yardımcısı Mondo Yamamoto ve askeri ataşesi Kotaro Hyodo’yu bakanlığa çağırarak konuya ilişkin protestolarını iletti.

tartışmalı adalar

Güney Kore’nin “Dokdo”, Japonların “Takeshima” adını verdiği bölge, uzun süredir iki ülke arasında egemenlik ihtilaflarının konusu.

Güney Kore, kontrolü altındaki toplam 0,2 kilometrekare alana sahip toprak modüllere 1954’ten beri güvenlik görevlileri yerleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu