Haber

Konak Roman Atölyesi başladı

Konak Roman Atölyesi’ne ev sahipliği yapan Önder Batur, “Atölyemizin iki gün boyunca biz susacağız, Roman kardeşlerim konuşacak. Bundan sonra da Roman kardeşlerimizle birlikte adım atmaya, yol yürümeye ve Roman dostu kardeşiniz olmaya devam edeceğiz.” CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da düzenlenen çalıştayın Roman toplumunun sorunlarının dile getirilmesi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Türkiye’de ilk kez Cumhurbaşkanım Abdulbatur Roman Kültür Merkezi açtı, Yaşam Köyü açtı. bizim mahallenin dibinde İnanın 2016’dan beri hükümetin böyle bir bütçeyle yapamadığını şimdi Cumhurbaşkanım Abdulbatur Konak’ta yaptı. Kendisini gerçekten tebrik ediyorum” dedi.

 

Konak Belediyesi’nin Roman Dernekleri ile Roman Eylem Planı kapsamında düzenlediği Konak Roman Çalıştayı başladı. İzmir Tarihi Kömür Gazı Fabrikasında gerçekleştirilen çalıştaya Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karacanta, Konak İlçe Emniyet Müdürü Özgür Arslan, CHP İzmir katıldı. İl Müdürleri ve CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğulları. , Gelecek Partisi’ni temsilen Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran Ayhan Büyükbostancı (Balık Ayhan), DP Konak İlçe Başkanı Ziya Bedir, Saadet Partisi Konak İlçe Başkanı Rıfat Yıldırım ve siyasi parti temsilcileri, Konak İlçeye bağlı yönetici ve kamu kurumu temsilcileri Valilik, Roman STK lider ve temsilcileri, DİSK, Genel-İş, Tüm Yerel-Sen ve Türk-İş temsilcileri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti temsilcileri, Konak Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum ve demokratik kitle örgütü temsilcileri ve yurt dışından konuklar .

 

Batur: Roman kardeşlerimizin en büyük emeği

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, Roman Eylem Planı çerçevesinde çalıştıklarını belirterek, Konak’ta göreve başladıkları günden bu yana Roman vatandaşların merkezleriyle her zaman yanlarında olduklarını söyledi. ve Roman mahallelerinde açtıkları kreşler. Önder Batur, çalıştayda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti ve şunları söyledi:

 

“Konak Belediyesi olarak Romanların en yoğun yaşadığı bir ilçenin belediye başkanı olarak göreve başladığımız 2019 yılından bu yana Roman kardeşlerimizin sorunlarını çözmek, dertlerini gidermek, onları bir çatı altında buluşturmak için çalışıyoruz. ve Roman sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek. Roman Eylem Planı’na uygun olarak mahallemizde inşa ettiğimiz Roman Kültür Merkezi, Gençlik Güçlendirme Merkezi ve anaokulları ile o bölgedeki kadın ve çocuklarımızın en büyük sorunu olan eğitime yönelik çalışmalarımızı yürüttük. Roman kardeşlerimizin büyük sorunları var. Sorunları zamanında çözmek mümkün ama biz bu çalıştayı gerçek Roman dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yurtdışındaki iyi örnekleri ülkemizde de hayata geçirmek için düzenledik. Bu çalıştaya Konak Belediyesi’nin katkısı oldu ama en büyük katkıyı Roman derneklerimizin temsilcileri ve değerli muhtarlarımız sağlıyor. Hepinize bir kez daha teşekkür ederim.”

 

Çalıştayda yol haritası oluşturulacak

Çalıştaydan çıkacak raporun değerli bir izleme raporu ve yol haritası oluşturacağının altını çizen Lider Batur, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Türkiye’de ilk defa belediye ve Roman dernekleri ile protokol imzaladık. Geleceğin yol haritasını çizmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bugün değerli misafirlerimiz var. Yeni Eylem Planımızın öne çıkan noktalarının vurgulanmasına çok değerli bir katkı sağlayacaktır. Bu çalıştayın sonuçları çok değerli. Çalıştay raporunun bir izleme raporuna dönüşmesi ve bundan sonraki Roman Eylem Planları için bir yol haritası olması açısından çok değerli katkılar sağlayacaktır. Tüm çabamız ve amacımız Roman kardeşlerimizin eşit yurttaşlıktan yararlanabilmeleri, eşitliğin sağlanması ve başta eğitim, istihdam, sağlık, sosyal yaşam ve kentsel dönüşüm olmak üzere düşüncelerini topluma yansıtmalarıdır.”

 

“Biz susacağız, Roman kardeşlerimiz konuşacak”

Önder Batur, iki gün sürecek çalıştayda Roman vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının sorun ve isteklerinin masaya yatırılacağını belirterek, “Bugün ve yarın çalıştayımız yapıldığında iki gün boyunca sessiz kalacağız hocam. Romalı kardeşler konuşacak. Roman kardeşlerimiz sorunlarını ortaya koyacak ve bu sorunların ortadan kaldırılması için çözümler masaya yatırılacak.”

 

“Roman dostu bir belediye başkanı olmaktan onur duyuyorum”

111 ilçesi bulunan Konak’ta 27 mahallede yaklaşık 70 bin Roman vatandaşın yaşadığını hatırlatan Lider Batur, Türkiye’de en çok Roman vatandaşın yaşadığı ilçe olduklarını söyledi. Avrupa Konseyi tarafından En Roman Dostu Belediye seçildiklerini ve bundan gurur duyduklarını vurgulayan Önder Batur, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

 

Bundan sonra da Roman kardeşlerimizle birlikte adım atmaya, yol yürümeye ve Roman dostu kardeşiniz olmaya devam edeceğiz. Romalı kardeşlerimiz bizim ruhumuz, ciğerimizdir. Konak Belediyesi olaya böyle bakıyor ve hep de böyle bakacak. Sizler bu toplumun en önemli üyelerinden birisiniz. Sizi her koşulda eşit bir birey olarak görüyoruz. Yolu birlikte yürümeye hazır bir ağabeyiniz, kardeşiniz veya dostunuz olduğunu unutmayın. Roman dostu bir belediye başkanı olmaktan her zaman onur duydum.”

 

Purçu: En barışçıl toplumuz

Türkiye’nin ilk Roman asıllı Milletvekili, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da Roman toplumunun sustukça sorunlarının büyüdüğünü, büyüdükçe kabına sığmadıklarını, atölyenin çok değerli olduğunu belirterek, diyerek, “Sorunlarımızı konuşarak çözmemiz gerekiyor ama ne yazık ki bugüne kadar doğru düzgün konuşamadık. gelemedik Ve Romalılarımızın dertleri çuvallara sığmadı, ambarları doldurmadılar, biz sığdıramadık. Hep kendi dertlerimizi içimizde yaşadık. Büyüdük, büyüdük, o sıkıntılar patladı ve toplumu, şehrimizi ve Türkiye’yi etkilemeye başladı. Değerlerimizin önemini kimse kavrayamadı. Dünyanın en değerli müzisyenlerini yetiştiren toplumuz. Biz dünyanın en sanatsal toplumuyuz. Dünyanın en hoşgörülü ve muhtemelen savaşa katılmayan tek toplumuyuz, en barışçıl toplumuyuz. Doğaya en yakın toplumuz. Ancak ne yazık ki bu değerleri hayatımıza ve dünyaya aktaramadık.

 

Prurçu’dan Batur’a teşekkürler

Roman kültürü ve müziğinin kozmikliğini anlatan Purçu, çalıştay için Lider Batur’a şu sözlerle teşekkür etti:

 

“Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, çok teşekkür ediyorum; çünkü bu toplantılara ihtiyacımız var. Seni sevmek ve kucaklamak istiyoruz.

 

Sadece Roman müziği değil, her türlü müziği çalıyoruz. İspanya’ya gidin, çingene müziğinin ve İspanyol dansının en büyük temsilcileri Romanlardır. Rusya’ya gidin, Rusya’daki tüm tiyatrolar Romalı; Romanlar besteliyor ve seslendiriyor. Bunları pahalı kullanıyorlar ama biz kullanamadık. Tepecik, Gürçeşme, Çimentepe, Ege Mahallesi ve Hilal’de dünyaca ünlü müzisyenlerimiz var. Uçağa biniyorlar, Almanya’ya gidiyorlar, senfoni orkestralarına gidiyorlar, İtalya’ya gidiyorlar ama burada onları öldürüyoruz. Teşekkürler sevgili liderim. Bugün sizi liderim sayesinde Beethoven’ın müziğiyle karşıladık; Bu toplantıyı biz yapmasaydık, muhtemelen göremeyecektiniz.”

 

 

“Batur Başkanımı Kutluyorum”

Purçu, Konak Belediye Başkanı Abdul Batur’un Roman mahalleleri, açılan merkez ve eğitim alanlarında yürüttüğü çalışmaların önemine vurgu yaparak konuşmasını şöyle tamamladı:

 

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir Roman Eylem Planı hazırladık. İktidarın zaten bir Roman Eylem Planı var ama bu plana baktığınız zaman 2016 Nisan’ında hazırlandı, saniye saniye takip ediyorum ama alanda bir şey göremiyoruz. Belediyemizin kısıtlı imkanlarına rağmen soruşturmalara rağmen bu toplantıları yapıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu toplantıları yapıyoruz. Konak’ta her şeyi değerli liderimiz yapıyor. Muhtemelen Türkiye’de ilk kez bir kültür merkezi açmıştır. Abdül Batur Liderim mahallemizin eteğinde Hayat Köyü açtı. Roman çocuklarımızın en büyük yükü eğitim; Liderim orada kreşler açtı, beraber gittik, Roman çocukları da gidip orada eğitim görüyor. İnanın 2016’dan beri hükümetin böyle bir bütçeyle yapamadığını şimdi Abdülbatur Önderlik Konak’ta yaptı. Kendisini gerçekten tebrik ediyorum” dedi.

 

Roman Vatandaşların Ele Alınan Başlıca Sorunları

Açılış konuşmalarının ardından Konak Roman Atölyesi’nin ilk oturumu gerçekleştirildi. “Roman Vatandaşların Temel Sorunları” konulu ilk oturumun konuşmacıları CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Dilbilimci Prof. İzmir Roman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Cistik. Oturumun moderatörlüğünü European Board ROMACTED Proje Sorumlusu Defne Açar yaptı.

 

İki gün sürecek olan çalıştayın programı ise şöyle:

 

Konak Roman Atölyesi Programı:

 

Sezon 1:

 

Roman Vatandaşların Temel Sorunları

 

Eğitim, İstihdam, Nüfus Sorunları, Kültürel ve Uzun Ömür Faktörleri (Dil, Tarih, Yaşam Tarzı, Spor), Görünüş Bağımlılığı, Yoksulluk, Ayrımcılık, Politikalar

 

Konuşmacılar:

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu

prof. Dr. Hristo Kyuchkov

mehmet caner demir

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sosyal Politikalardan Sorumlu Şube Müdürü

Elmas Arus – Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı

Abdullah Cistir – İzmir Roman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı

 

2. Oturum:

Konular İçin Uygun Uluslararası Uygulama Örnekleri

 

Konuşmacılar:

Cristina Marian – Paydaşlar ve Görünürlük Direktörü, Roma Girişimcilik Girişimi

Sevdija Demirova Abdulova – Makedonya Cumhurbaşkanı Danışmanı

Shagir Hasantari – Arnavutluk Aktif Roman Örgütü Başkanı

Raul Perez Gonzalez – Gypsy Secretariat Foundation Projeler Koordinatörü

Defne Açar – European Board ROMACTED Proje Sorumlusu

 

3. Oturum

 

Konulara İlişkin Ulusal Düzeyde Uygun Uygulama Örnekleri

 

Konuşmacılar:

Doç. Nurşen Gürboğa – Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Ayhan Küçükboyacı – Sanatçı

Ali Yangır – Konak Belediyesi Meclis Üyesi, Çocuklarımızı Kötü Alışkanlıklardan Koruma Derneği Başkanı

Emin Karameşe – Roman Gençlik Derneği Başkanı

Tolga Küleş – İzmir Kent Derin Yoksulluk Ağı Derneği Başkanı

 

2 gün

Atölyeler:

İş

Eğitim

Kültürel faktörler

Türk Tarihçi, Akademisyen ve Muharrir İlber Ortaylı’nın Konuşmaları

-Atölye Sonuç Raporunun Okunması

-Kapanış Konuşmaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort