Haber

Rusya’da ‘hapis cezası’ protestosu: Halk tepki gösterdi, polis biber gazı kullandı

Rusya’nın federal Başkurdistan Cumhuriyeti’nde, bir hak savunucusunun 4 yıl ceza kolonisine mahkum edilmesi üzerine yerel halk ile polis arasında kavga çıktı. Polis, kararı protesto eden vatandaşlara karşı göz yaşartıcı gaz ve cop kullandı.

Reuters’in haberine göre, fail Alsynov’un karar duruşması bugün basına kapalı yapıldı. Mahkeme, Alsynov’un ‘etnik nefreti kışkırtma’ hatası yaptığını tespit ederek 4 yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu kararın ardından polis memurları ile kendisine destek olmak için toplanan ve karara tepki gösteren kişiler arasında kavga çıktı.

‘ERTELENMİŞ İNTİKAMLARINI ALIYORLAR’

Sosyal medyada paylaşılan sahnelerde, insanların “Gaz” diye bağırarak koştuğu, polisin tepki gösterenlere coplarla saldırdığı, bir kadının da yerde yatan kişiyi dövmeyi durdurmak için polise müdahale etmeye çalıştığı görüldü. . Başka bir videoda ise aktivistlerin polise kartopu attığı anlar kameraya yansıdı.

Alsynov’u destekleyenlere göre hapis cezası, yerel halkın kutsal saydığı bir tepede yapılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan ve söz konusu planları durduran eylemlerdeki rolü nedeniyle ‘gecikmiş bir intikam’.

LİDERLİĞİNDE OLDUĞU STK 2020’DE YASAKLANDI

Bugünkü duruşmanın ardından konuşan Alsynov, “Bugün buraya beni desteklemeye gelen herkese teşekkür ediyorum. Bunu hiçbir zaman unutmayacağım. Suçlu olduğumu kabul etmiyorum. Ben her zaman adalet için, halkım için, cumhuriyetim için savaştım. “

Olaylar sırasında polisin bazı kişileri gözaltına aldığı haberi basına yansısa da kaç kişinin gözaltına alındığı belli olmadı. Paylaşılan görüntülerde, başkent Moskova’nın 1380 kilometre doğusunda yer alan küçük yerleşim yeri Baymak bölgesinde binlerce kişinin fail Alsynov’a destek için toplandığı görüldü.

Alsynov, bölge halkının kültürünü, dilini ve etnik kimliğini korumak amacıyla kurulan Başkort adlı sivil toplum örgütünün lideriydi. Örgüt, ‘aşırı örgüt’ olarak sınıflandırıldı ve 2020’de yasaklandı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu