Teknoloji

Togg, Türkiye’yi zirveye taşıdı! Önemli gelişme

Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli otomobili Togg’un lansmanı ile birlikte yollardaki şarj ünitelerinin sayısı hızla artmaya başladı. Elektrikli araçların şarjına ilişkin düzenleme yetkisini elinde bulunduran Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “Şarj Hizmeti Yönetmeliği”Başta araç sahibi vatandaşların korunması ve pazarın gelişmesi için elektrikli araçların şarj edilmesine yönelik düzenlemeler yaptı.

Dünyada ilk kez yapılan uygulama ile 124 firma lisans alarak kamu ve ticari şarj hizmeti verebilecek konuma geldi.

GAZA TOGG BASTI, Türkiye AVRUPA’DA LİDERLİĞE ULAŞTI

Sabah’ın haberine göre; Türkiye’nin gururu Togg’un yollara çıkmasıyla birlikte şarj ünitelerinin sayısı da giderek artıyor. Bugüne kadar 2.592 istasyonda 3.835 AC (yavaş şarj) ve 1.123 DC (yüksek hızlı şarj) şarj ünitesi olmak üzere toplam 4.958 şarj noktası açıldı.

Türkiye’deki elektrikli araç sayısının 19 bin 776 olduğu dikkate alındığında AB ülkeleri arasında kamu istasyonları değerlendirildiğinde şarj noktasına düşen araç sayısında Türkiye ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de her 4 araç için bir şarj noktası bulunuyor.

2,5 MİLYAR TL YATIRIM

Şu ana kadar pazardaki yatırımlar, batarya ve elektrikli araç fabrika maliyetleri hariç, şarj üniteleri ve diğer kontak ekipmanları dahil yaklaşık 2,5 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Ayrıca tamamen EPDK çalışanları tarafından hazırlanan ve elektrikli aracı olsun ya da olmasın tüm vatandaşların kullanımına sunulan şarj@TR mobil uygulaması ile vatandaşlar Türkiye genelindeki tüm halka açık şarj istasyonlarına erişebiliyor. Navigasyon kontağı ile tercih edilen istasyona erişebilir.

KAYNAK: SABAH GAZETESI

dosemealtihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu