Haber

Türkiye ve Güney Kore Stratejik Ortaklık İlişkilerini Geliştiriyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ile Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Jin Türkçe konuşurken bu hareketi ciddiyeti ile tanınan Fidan’ı gülümsetti.

“STRATEJİK ORTAKLI 2 ÜLKE”

Konuşmasına Türkçe açıklamalarla başlayan Park, Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak 8 yıl aradan sonra Türkiye’yi ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, “Kore ve Türkiye stratejik ortak olan iki ülkedir. , Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

Türkiye’nin geçmişte Kore’ye 20 bin asker gönderdiğini ve Kore-Türk askerlerinin omuz omuza savaştığını hatırlatan Park, Kore’nin Türkiye’nin büyük fedakarlığını unutmadığını vurguladı.

“YAKIN İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLMAK İSTİYORUM”

“İki ülke arasındaki bu sıcak dostluk, geçtiğimiz Şubat ayında Türkiye’de meydana gelen depremde birlikte çalışarak bir kez daha kanıtlandı. Kore hükümeti şu anda Antakya bölgesinde depremzedeler için geçici barınaklar inşa ediyor. Gelecekte yeniden yapılanma ve İki ülkenin onarım süreçleri de yakın olacak, umarım işbirliği yaparlar.” Park, “Bu ziyaretim sırasında iki ülke ilişkilerinin kalkınma yönünü sistematik olarak düzenleyen Fidan ile Kore-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik bir yol haritası imzaladım.” ifadelerini kullandı.

FİDAN: KÖKLERLE ÖZEL İLİŞKİLER VARDIR

Fidan, Türkiye’nin Güney Kore ile “gücünü tarihten alan önemli özel ilişkileri” olduğunu belirterek, “Dünyada bir dışişleri bakanının yurt dışı ziyaretinde kendi ülkesinin şehitlerini anması ve oradaki şehitleri anması çok yaygın değil. onlara şükranlarımı ilet.” sözünü kullandı.

habersalipazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu